Víno a vinařství

„K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě patří prostřený stůl, víno, přátelé a hudba.“  ... Homér

Vážení návštěvníci, 

buďte srdečně vítáni v nejjižnějším cípu Moravy, v zemi, která dává život lahodnému vínu, v zemi zkropené mízou jarního plačícího vinohradu, v zemi zalité žhnoucím letním sluncem, v krajině ozdobené hrozny vína choulícími se do barevné palety podzimního listí. Pojďte dál a rozhlédněte se po našem domově, kde lidi spojuje tvrdá práce i láska k révě, veselá mysl, přátelský duch a pohostinnost. Ochutnejte sladké bobule hroznů, jež dozrály u nás, v kolébce výtečných vín…

Vítejte v krajině rozprostírající se okolo Bořetic!

BOŘETICE - významná vinařská obec 
VELKOPAVLOVICKÁ - vinařská podoblast 
MORAVA - vinařská oblast

Pohled do historie vinohradnictví v Bořeticích … aneb návrat ke kořenům

První písemná zmínka o vinohradech v Bořeticích pochází z roku 1361, kdy Vichna, vdova po Přibyslavovi z Bořetic zdědila mimo jiné i vinohrady v Kraví hoře. Nejstarší vinorodé tratě ležely severně od obce ve stráních obrácených k jihu. Od obce je oddělovalo jezero a rybník. Aby hrozny nemusely být do vesnice přepravovány po vodě, byly vykopány pod vinohrady v Kravích horách sklepy pro víno. Zároveň sklepy sloužily i jako úkryt pro obyvatele a jejich majetek ve válečných dobách. Dnes je v této lokalitě vzdálené od obce 1 km soustředěno v částech Hliníky, Kraví hora a Zahraničí na 260 sklepů a vytváří druhou, vinařskou vesničku. Názvy vinařských tratí se nám dochovaly ze středověku v nezměněné podobě a vždy byly české: Dolní a Vrchní Kraví hora, Kácary, Olbramy, Hora Dlouhý, Hora Bočky a Novosády

Trocha odborných pojmů … aneb o tom, proč naše víno tolik chutná

Sprašové jíly, nacházející se hojně v půdách okolo Bořetic, dávají vyniknout především červeným odrůdám révy vinné. Pěstuje se zde nejčastěji Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké a z nových odrůd André, Zweigeltrebe, Cabernet Morávia. Z bílých vín si svou oblibu získaly odrůdy Neuburské, Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské zelené a Tramín. Podle vinařského zákona patří obec Bořetice do vinařské oblasti Morava, podoblasti Velkopavlovické.

Nejenom víno sídlí pod Kravíma horama … aneb humor, nadsázka a recese mezi vinnými sklípky

Sklepová vesnička za Bořeticemi zvaná Kraví hora je územím Svobodné spolkové republiky Kraví hora. Jedná se o spolkovou republiku vinařů na Kravích horách. Založena byla po dlouhých přípravách v roce 2000, kdy byla oficiálně zvolena první vláda. V květnu roku 2001 pak byla slavnostně vyhlášena. Jaký blahodárný vliv má toto zřízení na kvalitu našeho vína se můžete přesvědčit z její ústavy, která je základním dokumentem státu. Ústavu prosazuje legálně zvolená vláda, na čele s prezidentem. Republika má své ozbrojené síly, měnu - Kravihorec, znak, prapor a hymnu. Navázala též kontakty se sousedními zeměmi, např. s Valašským královstvím a založila obraný pakt Mato.

Více o Svobodné spolkové republice Kraví hora se můžete dovědět na oficiální webové prezentaci této republiky, 
za hranicemi všedních dnů, adresa - www.republikakravihora.cz  

Kraví hora proslula výrobou výtečného vína … aneb na červené, bílé i burčák do Bořetic

Kvalitní vína lákají do obce mnoho návštěvníků. Po vinobraní, když mošt začíná kvasit, jezdí se do Bořetic za „burčákem“. Během celého roku pak navštěvují ctitelé výjimečného vína Kraví horu a ochutnávají to nejlepší, co se zde urodilo. Bořetickou tradicí se stala jarní výstava vín – velmi oblíbená akce místní i vzdálené veřejnosti. Zemědělské družstvo se po roce 1989 přestalo zabývat pěstováním a výrobou vína a tak čest a jeho proslulost pozdvihují drobní vinaři a několik soukromých malých vinařských podniků. Těch je pod Kraví horou celá řada. A právě drobní a nadšení vinaři chovají ve svých akátových sudech ta nejlepší vína ... chce to jenom více času, chuti a také zdolání většího množství schodů aby i Vám pomohli objevit víno, které osloví a zalahodí právě Vašim chuťovým pohárkům.

Přejeme Vám ty nejhezčí prožitky u skleničky vína, pocházející z mozolů na rukách Vašich hostitelů ...