Fotogalerie

1. prosinec 2019 - Setkání se seniory

Termín: 5. 12. 2019

Začátek adventu patřil seniorům

 

Adventní dobu v Bořeticích jsme letos nemohli zahájit lépe. Přesně prvního prosince na první neděli adventní si vedení obce a kulturní komise pozvalo do kulturního domu všechny babičky a dědečky. „Každoročně pořádáme pro seniory takové předvánoční posezení, kdy se mohou sejít, popovídat si, dostanou kafíčko a občerstvení, a na rozloučenou i nějaký dáreček,“ představila akci členka kulturní komise Jana Zemánková.

 

Třešničkou na dortu a hlavní motivací účasti je každý rok také vystoupení dětí z mateřské a základní školy. „Naše školčátka si připravila pásmo roztomilých pohádek a školáci zase zazpívají koledy. Je to takové předpremiéra, něco podobného předvedeme i na vánočním jarmarku za týden,“ uvedla své svěřence ředitelka školy Ivana Machačová.

 

A tak zatímco školčátka se převlékla za zvířátka a pokoušela se dědečkovi a babičce vytáhnout velikou řepu, při zpěvu koled žáků základní školy si pobrukoval zaplněný sál.

 

Akce se každoročně těší velké oblibě nejen u seniorů, ale i u hrdých rodičů, kteří svá dítka přicházejí podpořit. „Osobně zveme všechny seniory v obci nad 70 let, kterých je asi stovka. Účastní se jich tak kolem osmdesátky. Plus samozřejmě rodiče a příbuzní dětí, protože je to vždycky moc krásné,“ pochvaluje si Zemánková.

 

Když jsme využili příležitosti a přítomných seniorů se zeptali, co by si letos přáli najít pod stromečkem, odpovědi nás vlastně ani nepřekvapily: hlavně to zdraví a klid.

 

Veronika Nováková

 

YouTube reportáž z akce

 

29. listopad 2019 - Oslava jubelia manželů Lebedových

Termín: 2. 12. 2019

Láska kvete v každém věku. I po devadesátce!

 

Když si snoubenci při svatbě slibují lásku na celý život, kolik let tím asi myslí? Manželé Lebedovi jsou zatím u 68 a při oslavě devadesátky paní Lebedové nám názorně předvedli, nejen že zdaleka nejsou u konečného čísla, ale že si tu lásku umí i po tolika letech vzájemně dopřát a užít...

 

Krásným zvykem vedení obce Bořetice je osobní blahopřání významným jubilantům. V pátek 29. listopadu se gratulovalo dvojnásob – paní Marie Lebedová oslavila krásných 90 let a se svým o šest let starším manželem Cyrilem jsou nejstarším manželským párem v obci. Své ano si řekli před 68 lety.

 

Během téměř dvouhodinové návštěvy mluvil převážně pan Lebeda a vyprávěl o všech radostech i starostech, které život přinesl. Paní Lebedová, jako správná hospodyně neustále představitelům obce podstrojovala. Se všemi přípravami jim pomáhali jejich dvě děti, dcera Hana a syn Dušan. „To je naše největší radost, ty děti. Nevím, co bychom si bez nich počali a oni nám taky říkávají, že jsou rádi, že nás mají,“ raduje se pan Lebeda.

 

Ani po tolika letech společného soužití si manželé neodpustí vzájemné doteky a laškování. Na šťastné manželství má paní Lebedová jednoduchý recept: „Víte, to musíte prostě jeden druhému vyjít vstříc, když je to potřeba. Jinak to nejde.“

 

Oběma manželům přejeme další společné zamilované roky a především hodně zdraví, abychom se u nich mohli zase sejít a oslavit tu stovku… vlastně dvě!

Veronika Nováková

 

Video naleznete na YouTube.

 

 

 

23. listopad 2019 - IV. bořetický bazárek

Termín: 25. 11. 2019

Bořetice jdou s dobou a proto dávají prostor aktivitám, které mají ekologický či trvale udržitelný charakter. Patří mezi ně třeba různé bazary nebo nově vzniklá skupina SWAP, ve které se směňují použité věci. Fanoušci obojího se sešli v sobotu 23. 11. v kulturním domě na tradičním Bazárku s hadříky.

 

„Ta myšlenka vznikla už před dvěma lety, kdy jsem si jako asi každá ženská říkala, co s plnými skříněmi. Dala jsem tehdy výzvu na sítě, kdo by se chtěl zapojit do nějakého prodeje, a ta odezva byla tak veliká, že od té doby vždycky na jaře a na podzim se tady sejdeme na bazárku,“ vzpomíná na začátky organizátorka Klára Vyhňáková. „Je to takový klasický bazar s oblečením, ale já holky nekontroluju, takže kdo si co přinese, to tu je. Najde se tu nějaké dětské oblečení, doplňky nebo třeba knížky k rozebrání,“ doplňuje.

 

Mezitím, co dámy prodávaly a nakupovaly, děti si hrály v dětském koutku a pánové hlídali ty nejmenší. Prodejci i nakupující si dopoledne náramně užívali. „Já jsem strašně překvapená tím dnešním zájmem, máme tu 14 prodávajících, ale zájemců o prodej bylo přes třicet. Mám obrovskou radost z návštěvnosti, je tu spousta lidí i z okolních obcí, máme tu kafíčko, čajík, buchty, je to tu prostě fajn a doufám, že na jaře se sejdeme zase ve stejném počtu,“ neskrývá nadšení organizátorka.

 

Pokud se jarní bazárek opravdu podaří zorganizovat bude spojen i s dobročinností, jak tomu bylo i u prvních dvou ročníků, a výtěžek pravděpodobně poputuje na stavbu dětského hospice Dům pro Julii.

 

Organizátorka na bazaru představila i nově vzniklou iniciativu, kde si mohou členové směňovat své věci a všechny přítomné do ní také pozvala. „Je to facebooková skupina SWAP, ve které si prostě vyměňujeme věci, něco za něco. Mám doma něco, co je mi líto vyhodit a tak to nabídnu, třeba to někomu udělá radost. Fungujeme od začátku října a už se do ní přihlásilo přes 400 lidí, takže to běží hladce a ty výměny opravdu fungují.“

 

Protože však ne každý je příznivcem sociálních sítí, přemýšlí organizátorka i nad tím, jak do směňování věcí zapojit širší okruh. „V dalším čísle Bořetických listů vyjde článek, ve kterém zveme třeba i babičky, a to prostřednictvím vnoučat, které by věci nafotily a na tu stránku vložily. Bohužel to bez toho facebooku úplně nejde.“

 

Veronika Nováková

 

Reportáž naleznete na YouTube.

Říjen 2019 - Okolí Bořetic v mlze

Termín: 25. 10. 2019

Za krásné fotky děkujeme p. Františku Kobsovi (Velké Pavlovice).

12. říjen 2019 - Běh za bořetickým burčákem II

Termín: 15. 10. 2019

Reportáž ze sobotní podařené akce naleznete na našem YouTube kanále Bořetický zpravodaj.

Foto i reportáž od naší reportérky Veroniky Novákové. Děkujeme!

12. říjen 2019 - Běh za bořetickým burčákem

Termín: 14. 10. 2019

Reportáž ze sobotní podařené akce naleznete na našem YouTube kanále Bořetický zpravodaj.

21. září 2019 - Závody mladých hasičů v Moravské Nové Vsi

Termín: 24. 9. 2019

V sobotu nám přálo počasí a tak jsme si přivezli medaile ze soutěže Železný hasič v Moravské Nové Vsi. V kategorii do 7 let chlapci 1. místo, do 10 let dívky 3. místo a do 15 let dívky 3. místo.

17. září 2019 - Renovace knihovny začala novou technikou

Termín: 18. 9. 2019

Možná právě retro styl by zašlé a od svého otevření v roce 1996 téměř nezměněné knihovně slušel nejvíce. První krok - modernizace techniky se podařil už letos. Další kroky by pomohly rozšířit i portfolio služeb.


 

5. září 2019 - Plánuje se nový veřejný rozhlas a informační systém v obci

Termín: 5. 9. 2019

Veřejné hlášení, které občané neslyší, nebo chybějící informační cedulky, které by naváděly turisty. Dva problémy, které se již brzy dočkají svého řešení. Obzvláště obecní rozhlas je v Bořeticích velkým problémem již několik let.

 

20. srpen 2019 - Zelená je tráva, fotbalové tréninky začaly!

Termín: 22. 8. 2019

Na fotbalovém hřišti je veselo – budoucí fotbalové stars začaly s tréninky! A zvou mezi sebe i další zájemce.


 

10. srpen 2019 - Charitativní představení Zvířátka a Petrovští

Termín: 22. 8. 2019

I přes nepříznivé počasí odehrálo Hustopečské kočovné divadlo celé představení, děti totiž komedie tak bavila, že vydržely v dešti a zimě až do konce a výborně se bavily.

Za poskytnutí fotek děkujeme Janě Šebestové a Ing. Ondřeji Morávkovi.

10. srpen 2019 - Svatovavřinecké noční otevřené sklepy

Termín: 12. 8. 2019

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/boretice-dohodovaly-a-uz-pripravuji-nocni-otevrene-sklepy-40292546

4. srpen 2019 - Hodová neděle - přespolní verbíři

Termín: 9. 8. 2019

Za poskytnutí fotografií děkujeme panu Františku Gajovskému.

4. srpen 2019 - Hodová neděle

Termín: 8. 8. 2019

Za poskytnutí fotografií děkujeme panu Františku Gajovskému.

27. a 28. červenec 2019 - Farní den a pouť ke sv. Anně

Termín: 29. 7. 2019

Video naleznete na našem YouTube kanále "Bořetický zpravodaj". Článek naleznete i na webu Novinky.cz.

Foto: V. Nováková

18. červen 2019 - Taktické cvičení na budově školy

Termín: 12. 7. 2019

I hasiči potřebují trénovat, z toho důvodu se dne 18. června od 10 hod uskutečnilo na zdejší základní škole taktické cvičení, jehož námětem byl požár v kabinetu v 1. patře.

Cílem bylo provést průzkum budovy, nalézt a lokalizovat zdroj požáru a zachránit osoby (děti a paní učitelky ze ZŠ), z nichž u některých musely být vzhledem k silnému zakouření prostoru, které bylo simulováno zapůjčeným výrobníkem mlhy, využity vyváděcí kukly. Ty jsou relativně novou součástí naší výstroje a umožňují napojení další osoby na přetlakový izolovaný dýchací přístroj hasiče tak, aby mohla tato osoba dýchat i v zakouřeném či jinak zamořeném prostředí a mohlo dojít k jejímu vyvedení z nebezpečného prostoru. Na shromaždišti pak byla poskytována neodkladná první pomoc a evidence evakuovaných osob.

Scénář taktického cvičení je (na rozdíl od prověřovacího cvičení) vždy všem předem znám a jeho účelem je prověřit schopnosti velení, znalosti konkrétního prostředí a taktiky zásahu. Účelem prověřovacího cvičení, o kterém ví pouze vedoucí cvičení, je prověřit připravenost a akceschopnost jednotky. Ze cvičení jsme si odnesli spoustu dílčích poznatků a zkušeností, které nám mohou pomoci při ostrém zásahu. Na závěr cvičení si děti mohly vyzkoušet výstroj a výzbroj hasičů a prohlédnout přistavenou techniku.

Velké poděkování patří dětem, panu školníkovi, paním učitelkám a paní ředitelce ZŠ i všem členům jednotky za aktivní, odpovědný a obětavý přístup.

 

Jiří Michna, velitel družstva JSDH

22. červen 2019 - Fotbalový turnaj „O pohár starosty obce“

Termín: 7. 7. 2019

Jako každoročně se i letos konal „uliční“ souboj bořetických borců ve fotbale „O pohár starosty obce“. Tento rok byl zvolen termín konce června. Tři týmy nastoupily v parném sobotním odpoledni k vzájemným zápasům. Krásné počasí a hru bohužel přerušila přívalová bouřka. Ani ta ale nepřekazila fotbalovým nadšencům zápasy dohrát.

 

Výsledky vzájemných zápasů:

  • Dědina vs. Chalúpky 4 : 2
  • Dědina vs. Lužánky 5 : 5 (penalty 0 : 3)
  • Lužánky vs. Chalúpky 3 : 3 (penalty 3 : 4)

Pro tento rok převzal pohár tým Dědiny, druhý skončil tým Lužánek, třetí místo pak obsadily Chalúpky.

 

František Petrásek, starosta

2. červen 2019 - 1. sv. přijímání

Termín: 2. 7. 2019

Dne 2. 6. 2019 v našem krásném kostele sv. Anny proběhlo 1. svaté přijímání dětí, ke kterému z bořetické farnosti přistoupily tyto děti: Jiří Mikulík, Tamara Kornutová, Filip Čumpa, Silvie Bendová, Dominik Gloza, Dominika Hemplová a Štěpán Svatoň.
Přípravy na tuto slávu probíhaly již dlouho předtím. Děti se pilně připravovaly několik měsíců v hodinách náboženství vedených našim skvělým Otcem Tomášem Cahou, ale také každé úterý na faře s Leničkou Kuchyňkovou a Dáškou Popovskou.
Největší přípravy však nastaly v sobotu, den před 1. svatým přijímáním. Děti nacvičovaly, jak bude vše probíhat, ale hlavně šly ke své první svaté zpovědi. Myslím, že byly moc nervózní, ale zvládly to všechny na jedničku.
Po tomto nácviku nadešel jejich den D. Všichni byli moc krásní a vše probíhalo tak, jak mělo. Na tento den budou mít spoustu vzpomínek nejen děti, ale také my-rodiče, kteří jsme této krásné akce zúčastnili.
Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kteří přispěli, aby tento den byl pro naše děti něčím výjimečným. Jmenovitě děkuji Otci Tomášovi za přípravu a vedení dětí tou správnou cestou, Marušce Kuchyňkové za nádhernou výzdobu kostela, Leničce Kuchyňkové a Dášce Popovské za věnování se dětem na faře, Davidovi Grégrovi za nádherné fotografie. A samozřejmě rodičům a ostatním příbuzným, kteří děti podporovali a stáli při nich v jejich den 1. svatého přijímání.

Text: Zuzana Čumpová, foto: David Grégr. Děkujeme!

23. červen 2019 - Vítání nových občánků

Termín: 24. 6. 2019

Do naší obce byly přivítány tyto děti:
- Karolína Grůzová
- Eliška Barvíková
- Anna Jamborová
- Lilien Dávidová
- Rozálie Vaculíková
- Petr Kopecký

19. červen 2019 - Pasování školáků na OÚ

Termín: 24. 6. 2019

Na konci školního roku pan starosta přivítal 13 budoucích prvňáčků naší ZŠ.

Foto Martina Langerová, děkujeme.

16. červen 2019 - Závěrečné vystoupení MŠ a ZŠ

Termín: 24. 6. 2019

Foto: Filip Švásta

1. červen - Dětský den na hřišti

Termín: 7. 6. 2019

Na dětský den do Bořetic dorazilo se svými rodiči bezmála 60 dětí. Odměnou jim bylo krásné počasí, bohatý program a zasloužené občerstvení. Děkujeme členkám kulturní komise obce za organizaci celé akce a Mysliveckému spolku Bořetice, Republice Kraví hora, Tenisovému klubu Bořetice, TJ Sokol Bořetice, Sboru dobrovolných hasičů Bořetice a všem holkám i klukům, kteří připravili pro děti jednotlivé disciplíny. A především děkujeme vám všem, kteří jste přišli.

Foto Filip Švásta

23. květen 2019 - Mezinárodní cvičení DARK BLADE 2019 nad Bořeticemi

Termín: 27. 5. 2019

Děkujeme panu Robertu Stohanzlovi za poskytnuté fotografie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Archiv: 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009