Mužácký pěvecký sbor SVODNIČAN

... o nás

Mužácký sbor SVODNIČAN byl založen 9. února 2002. V současné době má deset členů a vedoucím je Jenda Hempl ml. Za prvními hlasy stojí Jan Hempl st., Jara Grůza, Jenda Bernat, Tomáš Režný a Kája Pilař. Druhé hlasy mají propůjčeny Jirka Novák, Ota Ševčík, Petr Zigo a Staňa Petrásek. Třetí hlas zajišťuje Jirka Michna.

Zleva. J. Hempl, J. Gloza, J. Bernat, J. Grůza, K. Pilař, S. Petrásek, P. Zigo, J. Michna a J. Novák

... proč právě Svodničan?

V podvečer první zkoušky, když jsme se vraceli domů z Kravích hor nám ještě chyběl název. Velkou zásluhu na tom má jeden nejmenovaný mužák, který pod mírně větším dopingem látek z našich pokladů viných sklepů, vzal místní říčku Svodnicu brodem a hle, název byl na světě.

... první nahrávka

Největší zásluhu na nahrávce má kapelník dechové hudby Lácaranka Jožka Kaňa, který nás požádal o nazpívání písně POD KRAVÍMA HORAMA. Tuto píseň můžete zaslechnout na hudebním nosiči DH LÁCARANKA - VÍTAJ STARÝ KAMARÁDE. Nahrávka byla věnována ke 100. výročí narození Metoděje Hanáka z Brumovic.

... jak jsme začínali

Na první zkoušce pod Kraví horou je veselo, popíjejí se skvělá vína, notují se písničky a probírá se budoucnost našeho spolku. Nikdy bychom nevěřili tomu, že se dává dohromady skvělá parta kamarádů, která v květnu 2003 uspořádá svůj vlastní koncert spojený s besedou u cimbálu, za účasti kobylských mužáků. Jako doprovod hraje cimbálová muzika Mládí z Čejče. Jejich elán jim zůstává, pilně cvičí a v srpnu jedou přes pole do Bolehradic zanotovat moravské písničky u příležitosti lidové tradice "Zarážení hory". Zde sklízí aplaus diváků a účastníků slavností.

A jsou tu hody - stavění máje. Mužáci se schází pod májů, aby začali svým zpěvem hodové veselí, které jim vydrží až do rána poslední hodové noci. To netuší, že už v letošní zavádce se o nich bude zpívat:

Rok uběhl - máju stavijavů,
tři největší svátky nastávajů.
Všecí se sbíhajů pod hodovů máju,
za zpěvu našeho Svodničanu.

V září se nám dostávají do rukou noty a texty nových písniček od pana Jaromíra Hejla z Velkých Pavlovic. Jsou to písničky s vinařskou tématikou a po několika úpravách (se souhlasem autora) začínáme zkoušet. Hned na nejbižší akci, kterou se stala Kateřinská zábava, je reprodukujeme našim posluchačům. Na této zábavě jsme zahájili první ročník ''Svodničan koštýř open'' a vítězem se stal Ing. Libor Málek muzikant DH Sokolka výkonem 3,12 litru.

Na své si přichází i milovníci vína. Písní "Pijme vínečko" mužáci zahajují tradiční svěcení mladého vína. Je tu silvestr a mužáci vítají Nový rok 2004 hymnou České republiky.

Pijme vínečko dobré je dobré je.
A kdo že nám ho naleje, naleje.
/: Naleje nám ho svatý Ján, svatý Ján,
požehná nám ho Kristus pán, Kristus pán :/

My sme vinečko píjali, píjali.
Panu Mariu vzývali, vzývali.
/: Panu Mariu žarošsků, žarošsků,
našu patronku moravsků, moravsků.:/

... naše první CD

Bořetický mužácký pěvecký soubor vydal své první a současně i velmi úspěšné CD s názvem

NA TEJ BOŘECKEJ MULTI

Určitě si jej pořiďte, poslechněte a zazpívejte si s námi!

Verbuňk "Zahrajte mně, muzikanti" si můžete prohlédnout ZDE, "Pod Kravíma horama" ZDE