7. prosinec 2019 - Vánoční jarmark na sóle

Datum: 8. 12. 2019

Jarmark přiblížil nadcházející Vánoce

Prostor sóla u kulturního domu v Bořeticích je nejkrásnější po dvě období v roce - v létě, kdy jej zdobí hodovní mája, a v adventu, kdy ji vystřídá vánoční stromeček. Právě u něj se místní sešli v sobotu 7. prosince na předvánočním jarmarku.
 

Adventní dobu většina z nás vnímá jako prostor k setkávání. I proto je tento předvánoční čas plný kulturních akcí všeho druhu, na kterých je možno se setkat se známými a něco krásného zažít. V Bořeticích je jednou z těchto akcí tradiční Předvánoční jarmark. V sobotu 7. prosince se tak na sóle u kulturního domu zpívalo, vykládalo, koštovalo a pořídit se daly i drobnosti pod vánoční stromeček. Nechyběla keramika, domácí marmelády i hořčice, pletené košíky, vánoční dekorace nebo pamlsky.

Od jedné hodiny odpolední se prostorem rozezněly i písně. Vystoupily děti ze základní i mateřské školy, svou troškou do mlýna přispěl i mužácky soubor Svodničan a kulturní program zakončila chrámová schola Deo Gratias, které tradičně před Vánoci začíná šňůra různých vystoupení. „Nás teď hned v pondělí čeká takové menší vystoupení v kostele v Přítlukách pro mateřskou školku a pak samozřejmě během svátků při všech bohoslužbách v našem kostele,“ pozval vedoucí scholy Pavel Kuchyňka.

Komu byla zima, mohl se ohřát uvnitř kulturního domu a v Ježíškově dílničce vyrobit i nějaký ten vlastnoručně dělaný dáreček. „Děti si mohou vykreslit omalovánky, napsat Ježíškovi, nazdobit perníčky, vyrobit svícínek nebo hvězdičku z korků a hlavně se dobře bavit,“ popsala aktivity v dílničce Adéla Folerová.

K dobré náladě přispěly dobroty všeho druhu, mezi kterými bodovaly kapří hranolky od místních rybářů a krajové speciality servírované samotným starostou. „Motáme domácí přesňáky s povidlama a nalíváme vynikající zabíjačkovou polívku,“ nabízela hladovcům kuchtička Marie Vyhňáková.

Ani mrazivé počasí návštěvníky neodradilo a po celé odpoledne si se svařáčkem v ruce užívali kouzelnou atmosféru pod blikajícím stromečkem. Vánoce jsou totiž zas o něco blíž...

Text, foto a video: Veronika Nováková