5. září 2019 - Plánuje se nový veřejný rozhlas a informační systém v obci

Datum: 5. 9. 2019

Veřejné hlášení, které občané neslyší, nebo chybějící informační cedulky, které by naváděly turisty. Dva problémy, které se již brzy dočkají svého řešení. Obzvláště obecní rozhlas je v Bořeticích velkým problémem již několik let.

 

„Současný stav veřejného rozhlasu je opravdu havarijní, občané si opakovaně chodí stěžovat, že ampliony nefungují, chrastí, zvuk se překrývá a podobně. Bohužel ty problémy často vyřešit nejdou, protože ty závady ani nejdou lokalizovat,“ vysvětluje starosta František Petrásek. „Problém je především v kabeláži. Spojky v zemi i nadzemní vedení jsou zastaralé, izolace je popraskaná a zničená,“ doplňuje radní Miroslav Náležinský.

 

Vedení obce proto v květnu tohoto roku podalo žádost o dotaci na rozhlas nový. „Máme uzavřenou smlouvu s Envipartnerem, což je zpracovatel protipovodňových plánů, který tuto dotaci pro nás vyřizuje,“ sdělil starosta. V tuto chvíli je 90 % podkladů již schválených, jasné vyhodnocení a potvrzení by ale mělo přijít na podzim tohoto roku. „Pokud to všechno vyjde, tak v lednu 2020 začneme vypisovat výběrová řízení a do konce roku 2020 by mělo být hotovo,“ dodal.

 

Výměna bude probíhat postupně a občané mohou být nápomocni optimálního nastavení jednotlivých amplionů, kterých po obci přibude. „Celá obec bude pokryta rovnoměrně, jednotlivé ampliony se dají nastavit. Budeme hlasitosti měřit a dolaďovat,“ vysvětlil postup radní Náležinský.

 

Nový rozhlas bude zároveň součástí digitálního protipovodňového plánu obce. „Tento systém bezdrátového rozhlasu umí komunikovat se složkami integrovaného záchranného systému. Funguje oboustranně, takže v případě nějakých katastrof, výjezdů hasičů nebo nějakého nebezpečí se do něj záchranné složky napojí, a občané tak budou včas o všem informováni,“ doplňuje Náležinský.

 

Předpokládané náklady jsou 2 miliony korun, z čehož z rozpočtu obce bude vyplaceno okolo 450 tisíc korun.

 

Souběžně s novým rozhlasem obec také ve spolupráci s dopravní policií připravuje pořízení a instalaci jednotných informačních cedulí, které jsou již běžné v okolních obcích. Budou směrovat turisty k důležitým budovám a místům v obci a svoji reklamu na nich budou moci umístit i soukromé subjekty. Zmizet by tak měly nevzhledné bilboardy a bannery, které často nelegálně hyzdí okolí hlavní silnice.

 

Veronika Nováková

 

Reportáž naleznete na našem YouTube kanálu.