23. listopad 2019 - IV. bořetický bazárek

Datum: 25. 11. 2019

Bořetice jdou s dobou a proto dávají prostor aktivitám, které mají ekologický či trvale udržitelný charakter. Patří mezi ně třeba různé bazary nebo nově vzniklá skupina SWAP, ve které se směňují použité věci. Fanoušci obojího se sešli v sobotu 23. 11. v kulturním domě na tradičním Bazárku s hadříky.

 

„Ta myšlenka vznikla už před dvěma lety, kdy jsem si jako asi každá ženská říkala, co s plnými skříněmi. Dala jsem tehdy výzvu na sítě, kdo by se chtěl zapojit do nějakého prodeje, a ta odezva byla tak veliká, že od té doby vždycky na jaře a na podzim se tady sejdeme na bazárku,“ vzpomíná na začátky organizátorka Klára Vyhňáková. „Je to takový klasický bazar s oblečením, ale já holky nekontroluju, takže kdo si co přinese, to tu je. Najde se tu nějaké dětské oblečení, doplňky nebo třeba knížky k rozebrání,“ doplňuje.

 

Mezitím, co dámy prodávaly a nakupovaly, děti si hrály v dětském koutku a pánové hlídali ty nejmenší. Prodejci i nakupující si dopoledne náramně užívali. „Já jsem strašně překvapená tím dnešním zájmem, máme tu 14 prodávajících, ale zájemců o prodej bylo přes třicet. Mám obrovskou radost z návštěvnosti, je tu spousta lidí i z okolních obcí, máme tu kafíčko, čajík, buchty, je to tu prostě fajn a doufám, že na jaře se sejdeme zase ve stejném počtu,“ neskrývá nadšení organizátorka.

 

Pokud se jarní bazárek opravdu podaří zorganizovat bude spojen i s dobročinností, jak tomu bylo i u prvních dvou ročníků, a výtěžek pravděpodobně poputuje na stavbu dětského hospice Dům pro Julii.

 

Organizátorka na bazaru představila i nově vzniklou iniciativu, kde si mohou členové směňovat své věci a všechny přítomné do ní také pozvala. „Je to facebooková skupina SWAP, ve které si prostě vyměňujeme věci, něco za něco. Mám doma něco, co je mi líto vyhodit a tak to nabídnu, třeba to někomu udělá radost. Fungujeme od začátku října a už se do ní přihlásilo přes 400 lidí, takže to běží hladce a ty výměny opravdu fungují.“

 

Protože však ne každý je příznivcem sociálních sítí, přemýšlí organizátorka i nad tím, jak do směňování věcí zapojit širší okruh. „V dalším čísle Bořetických listů vyjde článek, ve kterém zveme třeba i babičky, a to prostřednictvím vnoučat, které by věci nafotily a na tu stránku vložily. Bohužel to bez toho facebooku úplně nejde.“

 

Veronika Nováková

 

Reportáž naleznete na YouTube.