17. září 2019 - Renovace knihovny začala novou technikou

Datum: 18. 9. 2019

Možná právě retro styl by zašlé a od svého otevření v roce 1996 téměř nezměněné knihovně slušel nejvíce. První krok - modernizace techniky se podařil už letos. Další kroky by pomohly rozšířit i portfolio služeb.


 

Obecní knihovna v Bořeticích funguje v prostorách prvního patra budovy za pekárnou již od roku 1996. Za tu dobu se však interiér knihovny změnil jen minimálně a volá po renovaci. „Je to opravdu beze změn. Co se podařilo, tak byla v loňském roce výměna oken, které byly v katastrofálním stavu,“ shrnula stav knihovny knihovnice Lenka Grůzová.

 

„Máme v plánu provést alespoň základní rekonstrukci, jako je výmalba, vyčištění světel, výměna stojanů na knihy, určitě i nové toalety,“ plánuje místostarosta Jiří Michna.

 

Již nyní obec pořídila novou výpočetní techniku. „Obci Bořetice se podařilo získat dotaci z Jihomoravského kraje z  programu rozvoje venkova, který je určen na podporu vybavení knihoven. Konkrétně u nás se jedná o tři kusy počítačů, z nichž jeden je pro paní knihovnici a dva pro veřejnost. Dále jsme pořídili i multifunkční tiskárnu a UPC záložní zdroj,“ vyjmenovává nové vybavení místostarosta.

 

Celkové náklady činily 90 000 Kč a dotace pokryla polovinu, takže obec doplatila za techniku 45 000 Kč.

 

Téměř stovka čtenářů, která knihovnu pravidelně navštěvuje, by uvítala i další úpravy, aby se mohla rozšířit i nabídka služeb, které knihovna poskytuje. „Máme tu nyní asi 5 000 knih, půjčujeme i z jiných knihoven, jezdíme pro výměnný fond do Břeclavi, kde si na půl roku půjčujeme asi 500 kusů knih. Ve spolupráci s mateřskou a základní školou pořádáme besedy, zapojujeme se i do noci knihoven a podobně. Ale myslím si, že kdyby se to tu hezky opravilo, tak by tu mohly najít zázemí i maminky s dětmi, daly by se pořádat i další semináře a podobně,“ doufá knihovnice.

 

Veronika Nováková

 

Reportáž naleznete na našem YouTube kanálu.