Letecký klub NAD KRAJEM ANDRÉ o.s.

V únoru 2007 bylo na Ministerstvu vnitra ČR zaregistrováno nové občanské sdružení, nesoucí název Letecký klub Nad krajem André o.s. se sídlem ve Velkých Pavlovicích, které si dalo za úkol:

  • Vytvářet podmínky pro vybudování plochy pro sportovní létající zařízení (SLZ) v Bořeticích a ve Velkých Pavlovicích, vybudovat tyto plochy a provozovat je.
  • Provozovat a popularizovat rekreační a sportovní létání, modelářské aktivity a leteckou turistiku Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Cíle sdružení byly vytvořeny přípravným výborem ve složení Ing. Vratislav Nádeníček, p. Ladislav Králíček a Ing. Ladislav Poláček, kteří na myšlenku propagace regionu formou letecké turistiky a na myšlenku sdružení zájemců o létání v regionu, přišli již v r. 2005.

K tomu, že se vytvoří letiště v Bořeticích, bylo přistoupeno proto, že již existovalo recesistické občanské sdružení Svobodná Spolková Republika Kraví hora, tvořená 260 vinnými sklepy, která svým vlastním způsobem již popularizovala tento region a „posazení“ letiště v její blízkosti se jevilo skvělou příležitostí ke spuštění letecké turistiky této oblasti vedle již zavedené cyklo- a pěší turistiky. Navíc se ukázalo, že Kravihorci již v počátku tohoto století usilovali o vlastní letiště prostřednictvím jejich prezidenta p. Václava Petráska, ale bezúspěšně.

Náš letecký klub v současné době čítá něco málo přes 10 členů. Jedním z nich je i Republika Kraví hora, zastoupená jen jedním členem – prezidentem – a tedy jen s jedním hlasem. Z počtu členů je zatím osm pilotů. Pět provozuje své vlastní letouny (2 Eurostáry, Dynamika, JK05 Junior polské firmy Ekolot a Chico od Tomáše Podešvy). Tři piloti si letouny půjčují na jiných letištích. Ostatní členové jsou bez letecké kvalifikace. Bohužel zatím nemáme vlastní hangár a tak jsou letouny členů uskladněny v hangárech jiných letišť a ploch v okolí. Na pořízení místního hangáru se pracuje.

Sdružení hodlá spolupracovat bez rozdílu se všemi subjekty regionu, které budou mít o spolupráci zájem, čímž je samozřejmě otevřeno i všem ostatním jednotlivcům. Všem, kdo chtějí projektu pomoci udržet ho při životě, aby mohl sloužit nejen letecké veřejnosti.

LETIŠTĚ V BOŘETICÍCH

Název plochy: KRAVÍ HORA
Souřadnice: N48°55’01” E016°50’29”
Umístění: 1km NW od obce Bořetice (na okraji Republiky Kraví hora a 100 m od Hotelu Kraví hora)
VPP: 685 x 83 metrů
RWY: 06 / 24 , 500 x 35 m tráva
Okruhy: RWY 06 – pravý okruh / RWY 24 – levý okruh, nepřelétávat obec Bořetice
ELEV [ft]: 584
Frekvence: 130,550 MHz
Volací znak: KRAVÍ HORA RADIO
GPS označení: LKANDR
Statut: Plocha pro SLZ neveřejná / registrovaná

Veškeré informace o sdružení a o pořádaných akcích na letišti naleznete na http://letani.nad.krajem.andre.txt.cz/